Штучний інтелект знайшов нові ліки. Вчені стверджують, що це — один з найпотужніших антибіотиків
Дослідники Массачусетського технологічного інституту (MIT) за допомогою штучного інтелекту виявили потужний антибіотик. Він здатен убивати супербактерії, стійкі до звичайних антибіотиків.
Це перший антибіотик, який відкрили за допомогою ШІ. Експерти оголосили це великим проривом у боротьбі зі зростанням проблеми стійкості ліків, повідомляє BBC.
Річ у тім, що бактерії вміють розвивати резистентність до певних типів антибіотиків, якщо вживати їх неправильно. Згодом такі ліки можуть ставати повністю марними.
ВООЗ називає це «однією з найбільших загроз глобальній безпеки і розвитку в галузі охорони здоров’я сьогодні».
Вчені навчили ШІ аналізувати структуру 2500 ліків та інших сполук, аби виявити ті, що мають найбільш антибактеріальні властивості, які можуть вбити кишкову паличку. З них вони відібрали 100 кандидатів для фізичного використання, перш ніж відкрили халіцин. Про свої дослідження вони написали в журналі Cell.
«Я вважаю, що це один з найпотужніших антибіотиків, виявлених на сьогоднішній день», — каже Джеймс Коллінз, біоінженер з команди Массачусетського технологічного інституту.
Новий антибіотик здатний убити 35 типів потенційно смертельних бактерій, пише сайт MIT. Серед них — туберкульоз, кишкова паличка, сальмонела та інші лікарсько-стійкі бактерії, які можуть викликати інфекції крові, сечовивідних шляхів і легенів.
Наприклад, бактерія кишкової палички вже на третій день почала виробляти резистентність до антибіотика ципрофлоксацин. Через місяць ліки діяли на бактерію в 200 разів слабкіше, ніж на початку експерименту. Водночас до халіцину у бактерії не з’явилося жодної резистентності взагалі.
Після цього дослідники за допомогою ШІ проаналізували понад 100 мільйонів молекул, з яких було вибрано 23 потенційних антибіотики, структурно відмінних від існуючих, і за прогнозами, нетоксичних для клітин людини.
У лабораторних випробуваннях проти п’яти видів бактерій дослідники виявили, що вісім молекул показали антибактеріальну активність, а дві були особливо потужними. Тепер дослідники планують додатково протестувати ці молекули, а також проаналізувати додаткові обсяги даних для пошуку нових антибіотиків.
Дослідники також планують використати свою модель для розробки нових антибіотиків і оптимізації існуючих. Наприклад, вони можуть навчити модель додавати функції, які змусять конкретний антибіотик націлюватися тільки на певні бактерії, не даючи йому вбивати корисні бактерії в травному тракті пацієнта.
«Ця революційна робота знаменує собою зміну парадигми в області відкриття антибіотиків і в галузі відкриття ліків загалом», — каже Рой Кішон, професор біології та інформатики в Ізраїльському технологічному інституті.
Використання технологій штучного інтелекту в охороні здоров’я залишається в зародковому стані, але великі прориви як і раніше здійснюються. Дослідники впевнені, що використання ШІ для прискорення відкриття ліків може допомогти знизити витрати на створення більшої кількості антибіотиків у майбутньому.
Источник: ua.news