Дослідження рівня знань учнів під час дистанційного навчання необхідні, щоб компенсувати втрачені знання, – служба освітнього омбудсмена
Під час пандемії неріаність доступу до освіти в Україні й світі помітно загострилася.
Пандемія досить серйозно вплинула на рівень знань учнів та якість освітнього процесу як в Україні, так і у світі. Через нерівний доступ до освіти, відсутність або нестачу комп’ютерного обладнання, поганий інтернет і психологічні особливості щодо сприйняття інформації, здобувачі освіти не отримали якісної освіти. Про це наголошують у Службі освітнього омбудсмена України.
Нерівний доступ до освіти під час пандемії COVID-19
Під час пандемії нерівність доступу до освіти в Україні й світі помітно загострилася, оскільки на це вплинуло безліч факторів, зокрема:
-регіон проживання здобувачів освіти;
-матеріально-технічне забезпечення сімей та педагогічних працівників для проведення дистанційного навчання;
-мотивація здобувачів освіти, організація й забезпечення процесу дистанційного навчання педагогами, керівниками шкіл та місцевих органів.
Найбільше постраждали діти з сімей, які мають низький соціальний статус, з сімей, які знаходяться у складних життєвих обставинах, діти з сільської місцевості та діти з особливими освітніми потребами.
Ще на початку карантину Служба освітнього омбудсмена проводила опитування для батьків «Навчання дітей під час карантину». Його результати показали, що серед 8056 респондентів погана якість інтернету була в 10,1% сімей, а 3% сімей мали перебої з підключенням до мережі. Про наявність необхідного для забезпечення навчання дітей комп’ютерного обладнання вказали 66,5% батьків.
За результатами аналітичного огляду «Здоров’я та освіта: як пандемія COVID-19 вплинула на доступ до публічних послуг в Україні», до прикладу, у гірському районі Івано-Франківської області 37 770 учнів мали можливість навчатися дистанційно, а 13 178 учнів не мали змоги навчатись онлайн через відсутність доступу до інтернету й отримували завдання та матеріал до опрацювання у повідомленнях. Звісно, якість та рівень знань учнів, які не могли повноцінно навчатися дистанційно і взаємодіяти з учителем онлайн відрізнятиметься.
Через те, що учні початкових класів потребують постійної взаємодії з учителем та підтримки й допомоги батьків, дистанційне навчання набагато важче організувати. Крім того, це все створює певний розрив у знаннях між учнями початкової школи, які весь час навчалися очно, й тими, які певний час навчаюлись онлайн.
Психологічні особливості онлайн-навчання дітей
Важливе значення для засвоєння навчального матеріалу під час дистанційного навчання мають мотивація учнів до навчання, наполегливість, вміння контролювати свій час та здатність до самоосвіти.
На початку пандемії Служба освітнього омбудсмена проводила опитування для батьків, аби дізнатись наскільки їхні діти мають мотивацію навчатися на карантині й чи займаються самоосвітою.
Відповідно до опитування 8,1% школярів, на думку батьків, взагалі не мали бажання вчитися, 26,8% мали лише деяку мотивацію, а 58,6% учнів мали помірне бажання навчатися і лише 6,5% вказали, що їхні діти проявляли надмірну жагу до знань.
Для того, щоб дитина на карантині навчалася, батьки використовували примус, заохочення, нагадування, обіцянки, вмовляння, похвалу, мотивування і навіть шантаж.
Ще один важливий аспект, який впливає на продуктивність навчання – вміння чергувати навчання та відпочинок і концентрувати увагу. Адже коли дитина тривалий час проводить перед екранами гаджетів й опрацьовує велику кількість інформації – це підвищує втому та розфокусовує увагу. Тому коли дитина втрачає уважність під час онлайн-уроку або дистанційного навчання загалом – це нормально, але важливо вміти із цим боротися, аби це не повторювалося.
Міжнародні науковці у своїх дослідженнях також звертають увагу на важливість розвитку не когнітивних навичок учня.
Раптова потреба для дітей адаптуватися до невизначених обставин, що швидко змінюються й долати нові рівні травматизму вимагає невідкладно долати розрив між розвитком когнітивних та не когнітивних навичок. Діти різко перейшли на онлайн-навчання, їм доводилося відвідувати уроки без безпосереднього нагляду вчителя або взаємодії з іншими учнями, що вимагає вищого, ніж зазвичай, рівня самоконтролю та наполегливості.
На жаль, в Україні загальні дослідження щодо рівня знань дітей і того, у яких знаннях та навичках залишилися прогалини під час дистанційного навчання не проводилися.
У Службі освітнього омбудсмена України додають, що для того, аби компенсувати втрачені знання, необхідні моніторингові дослідження рівня знань учнів під час дистанційного навчання.
Источник: vseosvita.ua